تغذیه و نگهداری جوجه لاری

مهمترین مسائل در رشد خوب و موثر جوجه­ها، دمای محیط و تغذیه جوجه­ها می­باشند که در دراز مدت می­توانند بر روی آینده­ی آنها نیز تاثیر داشته باشند.

پرورش جوجه لاری در ۴ روز اول زندگی آن بسیار مهم است، در این چهار روز باید از دان سوپر استارتر مناسب با اندازه ریز، آب حاوی مواد قندی و محیط با دمای ثابت ۲۶ تا ۲۸ درجه استفاده کرد در صورت کاهش یا افزایش ناگهانی دما طی این چهار روز عوارض کوتاه مدت و بلند مدت زیادی را در پی خواهد داشت و نسبت به سن های دیگر درصد تلفاتشان بسیار بالا می رود. از روز پنجم دما به بعد دما بمرور کاهش پیدا کرده و تا انتهای سن دو ماهگی که سیستم تنظیم دمای جوجه ها تکمیل می شود به ۲۰ درجه میرسد. رعایت بهداشت و تغذیه­ی بموقع و مناسب در این دو ماه امری ضروری برای به حداقل رساندن تلفات و پرورش جوجه­های با بنیه قوی است .

غذاهای آماده ی تجاری برای مرغ های گوشتی می توان برای جوجه مرغ مناسب است ولی همچنان باید برای بهبود بخشیدن به کیفیت آن از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در آب و غذای جوجه ها بصورت دوره ای حداقل دوبار در هفته استفاده کرد.

غذادهی به جوجه لاری

جوجه لاری قبل از اینکه پوسته تخم را بشکند، کیسه ی زرده را از طریق ناف به محوطه شکمی جذب می کند و بهمین دلیل تا ۲۴ ساعت نیاز به هیچگونه آب و غذایی ندارد اما بعد از اینکه جوجه ها سرپا شدند یعنی در یک تا دو روزگی باید آب و غذا داشته باشند. از روز دوم خروج از تخم جوجه ها به مدت دو هفته روزی ۴ بار تغذیه شوند. از دوهفتگی تا دو ماهگی سه بار تغذیه در روز برای آنها مناسب بوده و از دو ماهگی به بعد جوجه ها دو بار در روز تغذیه می شوند.

جوجه لاری ها غذا خوردن را به صورت غریزی بلدند ولی باید مواد غیر خوراکی نظیر پوشال را از دسترس آنها خارج کرد زیرا نمی توانند غذاها را تشخیص دهند و احتمال تلف شدن جوجه ها در اثر خوردن اشیاء و انباشته شدن در معده وجود دارد. بنابراین بهتر است بر روی بستر مقوایی و یا کارتن پلاست پرورش داده شوند. کف و مواد بستر به کار رفته باید مرتبا شستشو شوند. مواد بستر دیگر مانند شن و ماسه و یا پوشال بعد از یک هفتگی میتواند استفاده شود.

برای اینکه جوجه ها به غذای موجود در دانخوری عادت کنند باید در محل کوچکی نگهداری شوند، درصورتی که جوجه­ها با مادر نگهداری شوند محل بزرگتری برای نگهداری نیاز دارند. دان خوری ها در هر سالن یا قفس نگهداری در تمامی نقاط مختلف سالن باید وجود داشته باشند تا به راحتی غذا در دسترس جوجه­ها قرار بگیرد .

افزودن علوفه ی سبز خرد شده (برگ کلم، سبزیجات، کاهو و یونجه) وهمچنین قطعات هویچ و تخم مرغ کاملا پخته و سفت شده به همراه پوسته خورد شده، به جیره ی خشک بعد از سن یکماهگی برای جوجه­ها موثر است. به منظور آموزش دادن نحوه ی غذا خوردن امکان قرار دادن یک یا چند جوجه بزرگتر به همراه جوجه مشروط بر اینکه نگه می دارند .

پرندگان معمولا غذاهای مرطوب را بیشتر از غذاهای خشک دوست دارند ولی باید به این نکته توجه کنیم که غذای مرطوب راحت تر فاسد می شود و باعث سوء هاضمه در جوجه­ها می­شود. بایستی به صورت روزانه دان خوری را تمیز کنیم و غذای باقیمانده درون آن را عوض کنیم. استفاده از تغذیه محدود به استفاده از تغذیه آزاد ترجیه دارد که در این مورد مفصل توضیح میدهیم.

مدفوع جوجه را باید هر روز با دقت کنترل کنیم تا در صورت مشاهده کردن علائم اولیه­ی اسهال، آنتی بیوتیک به غذا یا آب آشامیدنی آن­ها اضافه کنیم .

شایع ترین علل مرگ و میر جوجه ها در هفته اول

معمول ترین علت مرگ و میر جوجه ها التهاب کیسه ی زرده است که به علت آلودگی تخم می باشد که می توان در روزهای اول آنرا به وسیله ی افزودن آنتی بیوتیک به مواد غذایی در جوجه ها رفع کرد .جوجه هایی که از جیره ی محدود استفاده می کنند میزان مرگ و میر کمتری نسبت به جوجه هایی که آزادانه غذا می خوردند دارند.

بیشتر مرگ و میرها در مورد دوم توسط تورم کیسه زرده ، اسهال و یبوست بوده است. تعداد دفعات غذا دهی در روز سه بار پیشنهاد می شود، که غذا باید در هر نوبت به اندازه ای باشد که در عرض دو ساعت خورده شود .

مکمل غذایی و  مولتی ویتامین بدون هیچ محدودیتی در آب پیشنهاد می شود .به دلیل اینکه جوجه ها در شب فعالیتی ندارند به تغذیه ی شبانه نیازی نمی باشد. مصرف غذا و رشد پرنده، به منظور پیشگیری از هرگونه انحراف از رشد طبیعی، به طور مداوم باید مورد بررسی قرار گیرد.

جوجه لاری از یکماهگی برای خوردکردن غذا در سنگدانش به تکه های کوچک سنگ­ریزه نیاز دارد. باید به غذای جوجه از یکماهگی مقدار کمی سنگ ریزه و سبزیجات اضافه کرد تا زمانی که جوجه ها خودشان از طریق گردش و چرا به چنین منابعی دست پیدا کنند .توصیه می شود از بجای دادن خوراکهای دستی و متنوع خانگی از خوراکهای صنعتی مخصوص جوجه های گوشتی استفاده کنید.

براساس دستور العمل مصرفی کارخانه اضافه نمودن ویتامین های محلول به آب آشامیدنی، در دو تا سه هفته ی اول پرورش جوجه برای افزایش مقاومت مقابل بیماری ها، توصیه می شود .در رشد و بازده پرندگان بسیاری از ویتامین ها تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم دارند. مولتی ویتامین را بصورت ۳ روز در هفته، مواد معدنی را دو روز در هفته و عناصر کمیاب را یک بار در دوهفته برای تغذیه جوجه لاری ها استفاده کنید تا از رشد بدنی مطلوب و اسکلت بندی قوی برخوردار شوند.

آب آشامیدنی جوجه لاری

آب آشامیدنی بایستی به همراه مقداری قند در دو یا سه روزگی در اختیار جوجه ها قرار بگیرد تا مقداری کالری سریع و با جذب آسان را برای آنها تامین کند. جوجه های لاری به سرعت آب خوردن وغذا خوردن را یاد می­گیرند. برای جذب جوجه ها بهتر است از ظروغ سیقلی و براق برای آب خوری روزهای اول استفاده شود.

جوجه های ضعیف انتظار می رود آب بیشتری خورده و در نتیجه دچار اسهال شوند. در چنین صورتی پیشنهاد می شود تا چند روز درون آب  مقداری آنتی بیوتیک(تتراسیکلین) استفاده شود .

هر روز آب خوری ها باید تمیز شوند و با آب تازه پر شوند. هرگز جوجه ها و پرندگانی که در حال رشد هستند نباید آب گرم و مانده بخورند. و آب خوری ها را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید .

 

تغذیه جوجه لاری

بهترین منبع خوراک خرید دان آماده با کیفیت بالا و از کارخانه های معتبر و تهیه از فروشگاههای دان منطقه است. اغلب تولیدکنندگان تاریخ تولید فراورده و ترکیبات فرآورده خود را روی بسته های آن می نویسند. بهتر است بیش از دو تا سه ماه از تولید دان نگذشته باشد تا مواد آن تازه بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. دان خریداری شده در محلی خنک و خشک و در ظروف قابل بستن نگهداری شود تا از آلودگی آنها به رطوبت، حشرات و جوندگان جلوگیری به عمل آید.

url('17 پاسخ به “تغذیه و نگهداری جوجه لاری”

 1. سلام ممنونم از لطف و بزرگوارتان از مطالب و راهنمایی های خوب شما استفاده مفید و لازم را از نوشته های شما برای پرورش جوجه‌ها بردم وکمال تشکر را دارم.مصطفی لیوسی

  1. درود بر شما مصطفی جان، خوشحالم که مطالب مفید واقع شده. سعی داریم تمامی اطلاعات مورد نیاز برای پرورش و نگهداری لاری را در اختیار علاقه مندان قرار بدیم.

 2. سلام،منطقه ما دان مناسب پیدا نمیشه ومن همیشه به جوجه لاری هام خوراک جوجه گوشتی میدم،مشکلی پیش نمیاد؟
  برای جوجه دو ونیم ماهه پنجاه سانتیمتر قد مناسبه؟؟
  ممنون

  1. سلام عزیزم قدشون مناسبه
   غذای مرغ گوشتی خوبه فقط اینکه حتما در کنارش دو روز در هفته مولتی ویتامین خوراکی بدید.
   چون با انبار شدن دان سطح ویتامین هاش پایین میاد

 3. باسلام به مدیرسایت
  میخواستم بدونم دریک ماهگی جوجه لاری هانیازبه واکسن سرماخوردگی دارند؟جوجه هامریضونیستند.باتشکر

  1. سلام عزیزم جوجه لاری ها کلا نیاز به واکسن سرماخوردگی ندارند
   یک هفتگی واکسن نیوکاسل چشمی بریزید
   از سه ماهگی هم هر سه ماه یکبار واکسن دوگانه بزنید
   واکسن بروسلوز فقط برای محیطهای با اب سطحی هر ۶ ماه یکبار تکرار میشود
   واکسن ابله هم فقط یکبار در اواخر تابستان برای هر پرنده ضروری هست

 4. من تازه یه جوجه لاری گرفتم علاقه دارم برای نگهداریش حدودا ۳۰ روزش هست مدفوعش بو میده توکشو به کف قفس میماله و زیاد بپر بپر میکنه تا از قفسش بزنه بیرون اب و غذا خوب میخوره چطور میتونم از مشاوره ویدیو یی شما بهره بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>