جوجه کشی لاری

جوجه کشی نژاد لاری در مزرعه پرورش لاری به دو روش امکان پذیر است، ۱- جوجه کشی طبیعی: با استفاده از مرغ لاری یا مرغ های نژادهای دیگر که نقش دایه را دارند و ۲- جوجه کشی مصنوعی: که با دستگاه جوجه کشی انجام می­شود البته امکان دادن تخم ها به کسانی که دستگاههای جوجه کشی اجاره ای دارند نیز وجود دارد.

جوجه کشی به صورت طبیعی: اگرچه آسانتر می باشد اما به همان اندازه هم سود آوری کمتری دارد. زیرا از طرفی هنگامی که مرغ روی تخم ها خواب است و از جوجه ها نگهداری می کند تخم گذاری نمی کند و از طرف دیگر تعداد جوجه های تولیدی بسیار کم است. جمع شدن تعدادی تخم در محل تخمگذاری باعث کرچ شدن مرغ می­شود و گرنه به تخم گذاری تا ۳۰ عدد و حتی بیشتر ادامه می دهد. حدودا ۱۲ تا۱۸ عدد تخم در جوجه کشی طبیعی هر مرغ می تواند تفریخ کند.

جمع آوری تخم مرغ ها: ترجیحا هر روز دو بار و بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ عصر می­باشد تا از آلودگی و آسیب به تخم ها جلوگیری شود.

ضد عفونی تخم ها: شستشو یا در آب ولرم و یا گاز دادن با آجر فرمالدهید به مدت ۲۰ دقیقه

نگهداری تخم های لاری: باید در دمایی بین ۱۵ تا ۲۰ و رطوبتی بین ۷۵ تا ۸۰ درصد باشد. بهتر است بیش از یک هفته طول نکشد. از روز چهارم نگهداری تخم ها نیاز به یک بار چرخش داشته و به صورت عمودی نگهداری می­شوند. تخم ها باید حداقل ۶ ساعت بعد از حمل و نقل طولانی ثابت بمانند و از تکان دادن شدید تخم ها پرهیز شود.

 

جوجه کشی مصنوعی  :

در جوجه کشی نژاد لاری می­توان از روش مصنوعی استفاده کرد که رعایت نکات زیر ضروری است :

 دستگاه جوجه کشی :

دستگاه جوجه کشی و یا ماشین جوجه کشی ممکن است گازی، نفتی و یا برقی باشد. دستگاههای بر دو نوع تمام اتوماتیک و یا  نیمه اتوماتیک می باشند.

در هر دستگاه ۵ عامل مدنظر است:

۱-دما: دمای دستگاه جوجه کشی توسط المنت یا لامپ و یا چراغهای نفتی و گازی تأمین می­شود. سیستم حرارتی باید طوری باشد که حرارت به تمام دستگاه برسد.

۲-رطوبت: تأمین رطوبت لازم برای دستگاه مهم است که توسط سینی که در کف دستگاه قرار می­گیرد تأمین می­شود.آب داخل سینی توسط گرمای دستگاه بخار شده و رطوبت لازم فراهم می­شود .

۳-چرخش: تخم مرغ­ها داخل شانها و یا روی ریلها که شبیه نوار نقاله است قرار می­گیرد.

۴-تهویه: به منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز جنین دستگاه دارای دو دریچه ورودی و خروجی هوا می­باشدکه کنترل هوای ورودی و خروجی توسط آن انجام می­گیرد.

۵-جابجایی هوا: به منظور یکسان نمودن دما و رطوبت داخل دستگاه جوجه کشی هوای داخل دستگاه باید جابجا شود که این کار توسط فن انجام می­گیرد.

شروع جوجه کشی :

دما: بعد از قراردادن تخمها دردستگاه قاعدتاٌ یکی دو ساعت اول دما کاهش می یابد ولی بعد از آن میزان می شود. اگردما بیش ازاین حد باشد جوجه کمی زودتر از تخم بیرون می آیند.اگر دمای دستگاه بمدت یک ساعت به  ۴۵ درجه رسید درصد جوجه درآوری بشدت کاهش می یابد.درشرایط ایده آل درصد جوجه درآوری ۸۵٪ است ۳ روزآخردمارابه ۳۷/۵ درجه برسانید ورطوبت به ۷۵٪ .درمواقع قطع برق و یا کاهش دمای ماشین سعی کنید با بالا بردن دمای اتاق جوجه کشی کاهش دما را تا حدی جبران کنید.

رطوبت: رطوبت دستگاه در۱۸ روز اول باید ۶۰٪ بوده و روزهای بعد از آن ۷۵٪ باشد.مواظب باشید هیچ وقت آب داخل ظرف تمام نشود.

تهویه : هرچه به روزهای آخرنزدیک می شوید چون جنین بزرگتر می شود به اکسیژن بیشتری نیاز دارد لذا دریچه های هوا را بازتر کنید.در عین حال مواظب تغییرات دما باشید.

چرخش: ۱۲روز اول روزانه ۶-۵ بار تخم ها را بچرخانید. از روز ۱۲ تا ۱۶ روزی ۴ مرتبه و از روز ۱۷ تا ۱۹ روزی ۳ مرتبه .و پایان روز۱۹ تخم ها را در ستری قرار دهید.اگر هچروستر دستگاه جوجه کشی شما یکی است تخم ها را درقسمت پایین درسینی مخصوص بریزید ومنتظر تولد جوجه ها باشید که البته دستگاه طیورماشین ابزار چرخش را به صورت کاملا اتوماتیک در زمان تعیین شده انجام می دهد.

دوره جوجه کشی :

بعد از روز هشتم تخم های بی نطفه وجنین مرده را از دستگاه خارج کنید چون گازهای نامطبوعی که از جنین مرده متساعد می شود برای بقیه تخم­ها مضر است .همچنین احتمال ترکیدن چنین تخم­هایی دردستگاه وجود داردکه باعث آلودگی دستگاه می شود

جوجه کشی طبیعی ( با مادر):

برای پرورش جوجه لاری یک مولد آرام و اهلی با جثه ای متوسط که تجربه ی جوجه کشی دارد و نسبتا آرام باشد مناسب­ترین مورد است. زیرا احتمال آسیب زدن بخاطر وزن زیاد و له کردن جوجه ها را کاهش می دهد.

جدا کردن جوجه از مادر

زمان جدا کردن جوجه شترمرغ از دایه به رشد جوجه ها و دمای هوا بستگی دارد. معمولا می توان بعد از دو ماهگی جوجه ها را از مادر جدا کرد تا مادر شروع به تخمگذاری مجدد کند. معمولا روش طبیعی را مزرعه دارانی که به هدف کسب و کار این کار را انجام می دهند نمی پسندند زیرا مولد ها زمان نگهداری از جوجه ها تخم گذاری ندارند.

پس از جوجه کشی مصنوعی می­توان جوجه لاری ها را به روش مصنوعی نگهداری جوجه ها کرد:

قسمتی مجزا و تمیز برای جوجه های ۱ تا ۷ روزه نیاز است. به ازای ۵۰ جوجه ۱ مترمربع و هر هفته باید این محل را توسعه داد به طوری که بعد از یک ماه برای هر ۱۰ جوجه ۱ مترمربع جا وجود داشته باشد. دمای هوا و کف ۲۶ درجه سانتی گراد. کف باید یکپارچه و عایق باشد(کارتن یا کارتن پلاست). هر ۲۰ تا ۲۵ جوجه یک آب خوری و دان خوری پربشقابی نیاز دارند. برای ایجاد گرمای مناسب بطور معمول از لامپ های معمولی و یا لامپ های فروسرخ استفاده می شود که باید نسبت به تعداد و سن جوجه ها از لامپی با گرمای مناسب بهره بگیرید. در روشهای صنعتی از دستگاه مادر استفاده می شود.

 

url('4 پاسخ به “جوجه کشی لاری”

  1. سلام
    میشه تخم های لاری رو با بقیه تخم مرغ های غیر لاری همزمان توی دستگاه گذاشت؟ چون دمای تخم مرغ های غیر لاری توی ۱۸ روز اول ۳۷.۷ میزارم معمولا، و سه روز آخر ۳۷.۲. رطوبت تخم مرغ های غیر لاری هم ۱۸ روز اول ۶۰ درصد (مثل لاری) ولی سه روز آخر ۷۰ درصد نه ۷۵.
    مشکلی پیش نمیاد؟

    1. سلام بله لاری هم از انواع طیور هستش و رطوبت یکسانی با اونها داره پس میشه با هم در دستگاه قرار بدید

    1. میتونه به دلایل مختلف باشه از بیماریهای ویروسی تا انواع بیماریهای باکتریایی و قارچی. در چنین مواردی درصورتی که پرنده به مقدار کم غذا مصرف میکنه، آنتی بیوتیک تتراسیکلین میتونه التیام دهنده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>