رکورد گیری و اصلاح نژاد در لاری

در رکوردگیری نژاد لاری باید قدرت پاسخ دادن به سوالات زیر را برای هر لاری داشته باشید. در نظر داشته باشید که ثبت رکورد های لاری ها در سود آوری و یا زیان ده بودن مزرعه پرورش لاری از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 • تعداد تخم هر مولد چند عدد بوده؟
 • هزینه ی تغذیه ی مولدها در سال چقدر شده است؟
 • میزان جوجه درآوری عملا چقدر بوده است؟
 • چه تعدادی از جوجه ها فروخته شده­اند؟
 • هزینه ی تغذیه هر جوجه چقدر می­باشد ؟
 • هزینه تولید هر تخم چقدر می­باشد ؟
 • جوجه های کدام مولدها و کدام تیپ بدنی فروش بیشتری دارد؟

 

با انجام دادن این محاسبات برای همه مولدها، توانایی مشخص کردن بهترین و مهمترین مولدها را خواهید داشت و از همان مولدها جوجه هایی برای جایگزین کردن مولدهای با کیفیت پایین تر و همچنین نگهداری به عنوان مولدهای جدید سال آینده به سوددهی مناسب تری خواهید رسید. اگر یک گله تولید مناسب ندارد آنها را حذف کرده و یا اصلاح می کنید تا با کاهش ضرر، سود مزرعه خود را افزایش بدهید.

روش های پرورش لاری

 

چرخه ی کامل

شما دارای مولدهایی تخم گذار هستید و انکوباسیون و جوجه کشی را انجام می دهید و بعد جوجه ها را تا رسیدن به سن کشتار خودتان پرورش می دهید. در این روش بهترین قسمتش این می باشد که خودتان مسئول هر بخش می باشید و در صورت بروز هرگونه اشتباه جز خودتان کسی دیگر را نمی توانید سرزنش کنید .و بدترین عیب این روش این است با مسائل مختلفی روبرو هستید از مشکلات جوجه کشی تا بزرگ کردن جوجه ها و آماده کردن خروس ها برای فروش که نیاز به نیروی زیاد و هزینه بالا دارد.

امکان دارد که محل جغرافیایی شما هیچ نوع تجهیزات انکوباسیونی را نداشته باشد و خود شما مجبور به انجام­دادن این کار باشید. از طرفی اگر شما مزرعه ای بزرگ دارید، برای پرورش همه جوجه­هایتان به افراد دیگری هم نیازمندید، ممکن است زمین شما محدود باشد یا برای کم شدن ریسک این کار را انجام دهید .

این نوع سرمایه وقتی که همه مراحل را خودتان انجام دهید بار مالی اش بیشترین مقدار است. با پیشرفت صنعت جوجه کشی در ایران، به طور کلی کارها تخصصی تر شده است و هر مزرعه دار تمایل دارد تمرکزش روی کاری باشد که بهتر وارد است .

 پرورش مرغ و خروس مولد

منبع درآمد بسیاری از مزرعه داران این روش می باشد که گله های مولد جوان را خریداری کرده و پرورش می دهند و تخم آن ها را بصورت تخم نطفه دار به پرورش دهندگانی که تجهیزات جوجه کشی دارند می فروشند. لازم به ذکر است که در این روش نیاز به تعداد بالایی مولد می باشد تا تخم مرغ ها را بصورت تازه ارائه دهند. و تا جای ممکن نوعی همکاری با کسانی که تجهیزات جوجه کشی دارند وجود داشته باشد تا تخم های اضافه رو قبل از کهنه شدن به دستگاه منتقل کنند.

تجهیزات جوجه کشی

ممکن است شما بخواهید که فقط تجهیزات جوجه کشی را داشته باشید. مزرعه دارانی وجود دارند که برای اینکه تخم هایشان را جوجه کشی کنند به شما پول می دهند. در این روش امکان دارد شما تخم ها را بخرید و فروشتان به صورت جوجه یک روزه باشد .قبل از اینکه برای راه اندازی تجهیزات جوجه­کشی تصمیم بگیرید لازم می­باشد که تقاضای موجود در منطقه یا تامین تخم ها را مورد ارزیابی قرار بدهید .

معمولا برای هر تخم لاری که در دستگاهتان قرار می دهید مزرعه داران مبلغ ثابتی را به شما می دهند و یا مبلغ بیشتری را برای هر جوجه ای که تحویل می­دهید به شما می­پردازند. برای اینکه مالکان تخم های جوجه های خودشان را تحویل بگیرند ثبت مشخصات تخم ها اهمیت زیادی دارد .

 پرورش جوجه های لاری

این روش کم هزینه­ترین گزینه می باشد زیرا شما کمترین تجهیزات و جایگاه برای نگهداری را نیاز دارید مشروط بر اینکه بخواهید قبل از بلوغ جوجه ها را بفروش برسانید. شما با خریداری جوجه­ها در سن خاصی آنها را تا زمان کشتارشان پرورش می دهید. این روش گزینه جالبی برای تازه کارها می باشد، خصوصا که هزینه آن کم و یادگیری آن راحت می­باشد و در آینده می­توانند هر کدام از روشهای دیگر را ادامه بدهند، در چنین مواقعی باید از پرورشگاه های مطمعن خرید کرده و هوشیار تا از نژادهای لاری خالص خریداری کرده باشید.

 پرورش گروهی( مجموعه ایران لاری)

با پرورش دهندگان دیگرهم گروه شوید تا محصول تولیدیتان را بصورت مشترک استفاده کنید و بطور مشترک بفروشید. سعی کنید در ارائه محصول فقط با گروهی خاص و بطور پایدار کار کنید.  و از یکدیگر حمایت کنید. در یک روش یکی از افراد گروه لاری های مولدها را نگهداری کرده و از آنها جوجه­های یک روزه لاری تولید می کند، نفر بعد از جوجه های یک روزه تا سه ماهگی پذیرایی می کند. نفر سوم مسئولیت آنها را از سه ماهگی تا شش ماهگی قبول میکند، در ادامه از شش ماهگی تا ۸ ماهگی که سن به غرور آمدن است در جای دیگری نگهداری می شوند. از این سه به بعد میتوانید آنها را وارد بازار کنید یا بدست کسانی بسپارید که آنها را آموزش و آماده ورود به میادین مسابقه می کنند.

روش دیگر این است که به طور چرخشی هر مزرعه دار هرهفته تعدادی از جوجه ها را تحویل می گیرد. این کار به این معنی می باشد که همه ی جوجه ها هفته اول را مزرعه دار اول تحویل می گیرد. مزرعه دار دوم همه جوجه های هفته دوم و …، سیستم کاملا تعاونی می باشد و طوری است که هیچ جوجه ای به حال خودش رها نمی شود و مدیریت ۵۰ جوجه به آسانی مدیریت ۳۰۰ جوجه است .

صنعت جهانی پرورش نژادهای جنگی

تجربه نشان داده است که صنعت پرورش نژادهای جنگی چه در ایران و خارج از کشور رو به رشد و پایدار می­باشد در برخی کشورها(تایلند، فیلیپین و …) مسابقات سراسری و کشوری وجود دارد که علاوه بر جذب توریست های خارجی، نوعی کسب و کار با درآمد مناسب برای پرورش دهندگان این نژادها است که علاوه بر تولید گوشت و تخم با کیفیت، تفریحی کم هزینه و خاص برای علاقه مندان می باشد. با توجه به قیمت بالای نژاد لاری و رقابتی بودن این صنعت، پرورش دهندگان در تلاش برای یافتن بهترین خروسها از نسلهای شناخته شده هستند و نیاز به همکاری مزارع پرورش با یکدیگر می­باشد.

url('8 پاسخ به “رکورد گیری و اصلاح نژاد در لاری”

 1. سلام جناب مهندس رحیمیان
  سپاسگزارم از وبسایت خوب و مطالب بسیار عالیتون. مدتهاست که در جستجوی مطالب مرتبط با پرورش لاری هستم. ممنون از لطفتون

  در ضمن کتاب شما رو هم مطالعه کردم

  1. سپاسگزارم از لطف شما. امیدوارم مطالب براتون مفید واقع بشوند.
   مطالب جدید متعاقبا افزوده میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>