مزرعه پرورش مرغ و خروس لاری

مزرعه پرورش مرغ و خروس لاری

پرورش نژاد لاری نکاتی را شامل می­شود. برای شروع کار نگهداری و پرورش مرغ لاری  اول باید مشخص نمود هدف چیست و روش کار بر چه اساسی استوار خواهد بود. . هدف از نگهداری تفریح و شرکت در مسابقات می­باشد یا تولید و کسب درآمد؟ آیا سرمایه کافی و زمین مناسب داریم یا محدودیت وجود دارد، اگر محدودیت وجود دارد از چه نوع است؟

سه روش متداول برای شروع پرورش لاری وجود دارد:

خرید تخم نطفه دار لاری

با خریدن تخم نطفه­دار از مزارع شناخته شده و پرورش دهندگان متخصص می­توان سریعتر از روشهای دیگر به سود رسید. هرچند مقدار این سود کمتر از روشهای دیگر است، این روش برای افراد کم سرمایه مناسب­تر است. می­توان تخم ها در دستگاه های خانگی تبدیل به جوجه کرد و همچنین می توان با پرداخت هزینه تخم­ها را تبدیل به جوجه کرد.

خرید جوجه لاری

خرید جوجه لاری با دو شیوه صورت میگیرد :

خرید جوجه یک روزه لاری

این روش به مجموعه هایی توصیه می­شود که افراد با تجربه و اطلاعات کاملی دارند که به اصول نگهداری جوجه های کوچک و بیماری های جوجه­ها واقف هستند. با توجه به ضعیف بودن جوجه ها احتیاج بسیار زیادی به نگهداری دقیق و آگاهانه دارند. ممکن است با یک سهل انگاری قسمت اعظم جوجه ها از بین بروند. مجموعه ایران لاری جوجه های یک هفته و واکسینه شده را به همراه مشاوره پس از فروش به مشتریان گرامی ارائه می­دهد.

خرید جوجه

در این روش با توجه به رشد جوجه­ها و مقاوم شدن آنها نگهداری کمی راحت شده است اما نیاز به دقت دارد تا به بهترین شکل رشد کنند، باید برنامه واکسیناسیون و تغذیه مناسب و دقیقی برای جوجه­ها داشته تا بهترین نتایج بدست آید.

روش دوم یعنی خرید جوجه لاری برای افراد با تجربه کم مناسب­تر است. این خرید می­تواند با توجه به تجربه خریدار از سنین ۱ ماهگی، ۲ ماهگی و … صورت بگیرد. در این مقطع سنی جوجه ها مقاوم تر شده­اند و نگهداری آنها نسبت به جوجه های یک هفته ساده تر است.

خرید مرغ و خروس مولد

می­توان با خرید مرغ و خروس لاری مولد یک مزرعه پرورش لاری احداث نمود. این روش سرمایه اولیه بیشتر و تجربه بیشتری میخواهد ولی رسیدگی کمتری نیاز دارد. لازم به ذکر است که سود این روش بیشتر از روشهای دیگر بوده و پایدار تر است چون امکان تولید مستمر تخم و جوجه لاری و عرضه آن وجود دارد.

 

توصیه های کاربردی جهت احداث مزرعه پرورش مرغ و خروس لاری

منابع تولید مزرعه پرورش  مرغ و خروس لاری

برای راه اندازی مزرعه ی مرغ و خروس لاری به انبار و زمین، نیروی کار، آب و برق و نقدینگی نیاز است.

انبار و زمین پرورش مرغ و خروس لاری

باید بدانید که چگونه می خواهید از زمین استفاده کنید . باید در نظر گرفت که چه میزان زمین برای جفت گیری ، نگهداری جوجه ها ، پرورش پرنده ها تا سن کشتار و تجهیزات جوجه کشی اختصاص دهید.

همچنین شاید فضاهای دیگری هم برای ساختمان های اداری ، فروشگاه یا محل استراحت کارگران فراهم کرد.

لاری ها را به صورت دسته های سه تایی یعنی یک نر و دو ماده گروه بندی می کنند اما ممکن است نگهداری یک نر و یک ماده یا دسته های چهارتایی یک نر و سه ماده و یا نگه داری دسته جمعی دو یا چند نر و دو یا چند ماده در نظر بگیرید.

نکات مهم مزرعه پرورش لاری

اما نگهداری جفتی و سه تایی توصیه می شود. زیرا کنترل عملکرد فردی هر پرنده امکان پذیر است.فضایی  جهت پرورش دسته های سه تایی، ۳۰ متر در ۵۰ متر در مجموع ۱۵۰۰ متر مربع می باشد.

نگهداری جوجه لاری

جوجه ها در روزهای اول زندگی به فضای زیادی احتیاج ندارند .فضای ۲ متر در ۱۰ متر برای ۲۰ جوجه کافی می باشد. اما رشد جوجه ها سریع است که با رشد جوجه ها باید فضای پرورشی بزرگتری در نظر گرفت.با توجه به شرایط آب و هوایی جوجه ها هنگام شب به سالن نیاز دارند.

همه ی جوجه ها باید منبع گرمایی داشته باشند. همچنین جوجه ها باید از حرارت دور باشند. زمانی که جوجه ها از هچر به زیر سایبان در طول روز انتقال می یابند ، در دو هفته ی اول به یک لامپ حرارتی در شب نیاز دارند.

سایبان حتی اگر سایه ی درخت هم باشد ، عامل مهمی برای پرندگان در هر سنی می باشد. اگر قصد دارید تجهیزات جوجه کشی مورد نیاز را خودتان داشته باشید ، باید ابعاد اتاق مورد نیاز را در نظر بگیرید که بستگی به انکوباتور و هچر خریداری شده دارد.

یک اتاق برای انکوباتور، یک اتاق برای هچر، محلی برای تمیز کردن تخم ها و محلی برای ذخیره­ی تخم­ها قبل از گذاشتن در انکوباتور احتیاج است.

مهندس آرمان رحیمیان: ۰۹۱۲۵۱۳۱۱۹۵ – ۰۹۳۰۵۱۲۱۱۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>