پرورش مرغ و خروس لاری

برای پرورش لاری باید قبل از تخم گذاری و جوجه­ کشی برنامه­ ریزی داشت زیرا ارزش نژاد لاری به خلوص و کیفیت آن بستگی دارد. انواع مختلفی از نژاد لاری با تیپ و فرم بدنی مختلف وجود دارد ولی تنها تیپ و ظاهر نژاد لاری تعیین کننده کیفیت آن نیست. تیپ، اندازه و ظاهر نژاد لاری مهمترین عامل تعیین کننده خلوص آن می باشد. و اطلاع از شجره و اجداد آن دیگر عامل مهم در نگهداری هستند.

در طول دوره تخمگذاری هر مرغ لاری به طور متوسط بین ۸۰ تا ۱۰۰ عدد تخم می گذارد که البته بعضی تا ۱۲۰ عدد تخم نیز می گذارند. از هر مرغ لاری در سال، چیزی نزدیک به ۷۰ عدد جوجه ی سالم و قابل عرضه تولید می شود. تولید مثل لاری به عواملی مانند سن پرنده، سلامت پرنده، سلامت پرنده، ژنتیک آن، شرایط آب و هوایی، و همچنین تغذیه مناسب بستگی دارد.

عوامل موثر در تخم گذاری

یکی از عوامل منفی در تخم گذاری استرس می­باشد. برای هر خروس و ۴ مرغ بالغ حدود۳الی ۴ متر مربع جا در نظر گرفته می شود که در­صورتی که فضای ۶ متری در نظر گرفته شود امکان نگهداری ۵ مرغ با هر خروس وجود دارد. نگهداری در جای مسقف یا ایجاد سایبان در فضای آزاد نیز برای نگهداری پرندگان بالغ و مولدها امکان پذیر است. در حالت عادی هر مرغ لاری بعد از یکدوره تخم گذاری (بین ۱۵ الی ۳۰ تخم) روی آنها می نشیند و جوجه کشی طبیعی انجام می گیرد البته توصیه می شود بعد از هچ شدن جوجه ها از مادر جدا نگه داشته شوند.

در مزارع پرورش لاری استفاده از ماشین های جوجه کشی متداول تر است. در سال اول تخم گذاری اندازه تخم ها کوچک است ولی رفته رفته در همان سال و سالهای بعد بزرگتر می­شود، جوجه کشی از اولین تخمهای هر مرغ لاری نیز میسر و قابل قبول است. برای تخم گذاری باید فضایی آرام و نیمه روشن را برای مرغ لاری ایجاد کرد. هر عاملی مانند استرس، تغییر ناگهانی جیره، صدای ناگهانی و تغییرات آب و هوایی می تواند روی تخم گذاری و باروری اثر گذار باشد.

تغذیه مولدها

در فصل تابستان که پرنده ­ها پرریزی(تولک ) می کنند باید غذاهای با فیبر بالا، پروتئین بالا و انرژی پایین در اختیارشان قرار داد و از افزایش وزن آنها جلوگیری کرد. سعی شود فقط در زمان تخمگذاری جیره با کالری بالا تغذیه شوند تا از افزایش وزن آنها قبل از فصل تولیدمثل جلوگیری شود، وزن زیاد اثر منفی روی باروری و تخم گذاری دارد. علاوه بر این در تمام فصول ویتامین و مواد معدنی به اندازه ی کافی باید در اختیار پرنده قرار بگیرد.

این مطلب همچنان کامل تر خواهد شد…

مجموعه ایران لاری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>