موارد مهم در ساختمان پرورش لاری

 1.  ساختمان ها و تاسیسات پرورش لاری باید در زمینهایی احداث شوند که دارای استحکام لازم و شیب مناسب بوده و نسبت به زمین های اطراف بلندتر باشند تا آب برف و باران به آنها نفوذ نکنند .
 2. ساختمان مرغداری باید در منطقه ایی عاری از آلودگی های محیطی نظیر آب آلوده یا فضولات حیوانی ساخته شود و تاجای ممکن از مزارع پرورش طیور و صنایع مرتبط با آن (کارخانجات تولید خوراک طیور ، کشتارگاه ها ، کارخانجات جوجه کشی و … ) فاصله داشته باشد.
 3. با توجه به تنوع آب و هوایی و شرایط اقلیمی و جوی هر منطقه، محل پرورش طوری طراحی و احداث شوند که با شرایط آب و هوایی خاص آن منطقه سازگار بوده و از گرما و سرمای زیاد مصون باشد.
 4. بهتر است از مصالح ساختمانی مانند چوب و موادی که امکان ضد عفونی آنها مقدور نیست استفاده نشود و درزها و شکاف های سالن به طور کامل مسدود و لایه های داخلی ساختمان نفوذ ناپذیر شوند تا حشرات و جوندگان امکان ورود به سالن را نداشته باشند .
 5. کف سالن و قفسها طوری طراحی شود که بتوان به راحتی فضولات و آب را از آن خارج کرد، کف های خاکی را نمی توان به طور موثر ضدعفونی نمود و از نظر جوندگان و امنیت بهداشتی مخاطره آمیز هستند، باید از کف های محکم ( کف سیمانی و…. ) استفاده نمود .
 6. تا حد امکان در مناطق آرام قرار گیرند تا از بروز استرس ناشی از سروصدا جلوگیری شود.
 7. طول سالن ها در جهت باد قرار گیرد تا از کوران هوا جلوگیری و باعث تهویه مناسب و ممانعت از فشار باد بر سالنها گردد .
 8. جهت سالن ها در مناطق سردسیر باید جنوبی یا غربی و در منطقه های گرمسیر شمالی یا شرقی باشد .
 9. درب های ساختمان محل پرورش باید به طرف خارج باز شده و سطوح جلویی دربها با بتون پوشیده شده و شیب مختصری به طرف خارج سالن داشته باشند .
 10. برای هر سالن اتاق سرویس جهت جلوگیری از ورود مسیر هوای بیرون، نصب مخزن جهت آب دارویی و اقدامات کنترلی گله و سایر تجهیزات در محل مناسب در نظر گرفته شود .
 11. در حد امکان سعی شود که محل نمایش و فروش پرندگان و انباردان در قسمت بیرون محوطه تاسیس شود تا از ورود ماشین های حمل دان و مشتریان حضوری به مرغداری اصلی جلوگیری شود.
 12. ساختمان های اداری و مسکونی در مدخل مزرعه احداث شوند .
 13. حوضچه ضدعفونی با ابعاد و عمق مناسب و همچنین اتاق گاز یا محلی برای غوطه ور کردن وسایل جهت ضدعفونی، در مدخل ورودی مزرعه قرار گیرد .
 14. محوطه مرغداری باید فاقد نقات کور و غیر قابل کنترل باشد و هیچگونه تاسیسات اضافی و غیرقابل استفاده در محوطه باقی نماید .
 15. فضولات و مواد دفعی به سرعت از محوطه نگهداری خارج شود و در محلی دور از مرغداری مورد استفاده قرار گیرد.
 16. واحد مرغداری باید دارای منابع سوخت کافی و با ظرفیت مناسب باشد، همچنین فاصله لازم بین منابع تامین سوخت و آب مصرفی مرغداری به منظور جلوگیری از نشت مواد سوختی به شبکه آبرسانی، رعایت شود .
 17. مرغداری باید دارای شبکه برق رسانی کافی جهت سالنها و سایر تاسیسات بوده و مسیرهای سیم کشی برق نیز عایق بندی شده باشند، ضمنا وجود موتور برق اضطراری نیز ضروری است .

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>