بیماری های استخوانی در نژاد لاری

نوسانات گسترده بیماریهای پا در نژاد لاری مانند پنجه های کج، پای قوسی، مفاصل متورم زانو و مطالعه بیماریهای متعدد نشان از عوامل متعدد دخیل دارد که در این میان می توانیم از فشار زیادی که در مرحله رشد سریع روی بافت عضلانی، اسکلتی و تاندون پرندگان قرار میگیرد نام ببریم.

یکی از این بیماریها نرمی استخوان است. معدنی شدن استخوان به واسطه کمبود کلسیم، فسفر یا ویتامین D را ریکتز Rickets ( نرمی استخوان) می گویند. کمبود ویتامین D به دلیل یک خطای آمیختگی ، تحت تقویت یا حضور توکسین های قارچی که در روند متابولیسم طبیعی تاثیر گذارند نرمی استخوان را سبب می شود. کمبود فسفر، به دلیل عدم وجود فسفر کافی در سهمیه غذایی موجب پیدایش نرمی استخوان می شود و در نهایت کمبود کلسیم در جیره غذایی باعث این بیماری می شود.

بیماری دیگر که از شایع ترین بیماری های استخوانی است بیماری پروسیس Porosis است. تورم مفاصل زانو، تاندونهای لغزان و کوتاه سازی شدید استخوانهای بلند همگی از علائم پیدایش پروسیس به شمار می روند. کمبودهای عناصر معدنی کمیاب از قبیل منگنز، روی، کولین، نیاسین، اسیدفولیک، پیریدوکسین میتوانند از عوامل ایجاد شرایط پروسیس باشند.

بیماری دیگر تیبیا دیسکندروپلازیا Tibia dyschondroplasia است. این طور به نظر می رسد که پرندگان زود رشد مانند لاری در ابتلا این نوع بیماری نقش اساسی دارند. این ناراحتی با رشد سریع استخوان که از ظرفیت سیستم بدنی پرنده در فرستادن کلسیم به استخوان خارج است مرتبط می شود. وقتی پرنده وزن اضافه می کند، این رشد باعث ایجاد شکستگیها و پیچ خوردگیهایی در بدن می گردد. این بیماری در صورتی که نسبت کلسیم به فسفر نادرست باشد بدتر می شود. در واقع باید به نسبت هر دو بخش کلسیم ،یک بخش فسفر موجود باشد.

یکی دیگر از عوامل مستقیم و غیر مستقیم عفونت پا است که در این میان استافیلوکوکوس Staphylococcus از رایج ترین آنها است. اختلالات پایی که به موجب این عوامل عفونی به وجود می آیند می توانند به راحتی با شرایط مرتبط تغذیه اشتباه گرفته شوند.به هنگام خروج جوجه ها از تخم اطمینان حاصل کنید که به هنگام ایستادن درون ماشین جوجه کشی، سطحی محکم پیش روی خود دارند چرا که عضله های پای جوجه پس از خارج شدن از تخم برای رسیدن به عملکرد کامل و مناسب چند ساعتی وقت نیاز دارد، بنابراین سطوح لغزنده نیز ممکن است منجر به ناراحتی پا در جوجه گردد.

اخیرا پرورش نژادهای سنگین وزن مانند لاری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. پژوهش ها نشان از این مطلب دارد که اغلب پرندگان کند رشد کمتر دچار ناراحتی های پا می شود ولی دوره رشد سریع نژاد لاری بعد از سن سه ماهگی شروع و تا سن ۷ ماهگی ادامه پیدا میکند که در این دوره رشد سریع(قد کشی) در عین حال برای رسیدن به قد و جثه مطلوب برای تولید کننده ها مشکلاتی فراهم می آورند و زمان زیادی صرف مراقبت از آنها می شود.

اگرچه پرندگان کند رشد و کوچک جثه در برابر بیماریهای پا مقاومتر هستند اما امکان تلف شدن آنها در اثر عوامل وبیماریهای دیگر بیشتر است. بسیاری از درمانها، کمکی به حل این مسئله نمی کنند. اما در این میان استثنایی هم وجود دارد که آن استفاده از ترکیب ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی و ترکیب عناصر معدنی کمیاب به غذایشان می باشد. این روش درمانی زمانی اثر گذار است که به هنگام رویت نخستین علائم ناراحتی صورت پذیرد. اگر هدفتان در مسیر کاهش ناراحتی های پا است در صورت مشاهده تعدادی پرنده مبتلا نگران نشوید. بسیاری از جوجه های لاری در دوره رشد خود به این مشکل می خورند که قابل معالجه است. اگر این مشکلات ادامه یافت به منظور تمیز دادن عوامل عفونی و عوامل تغذیه ای و کمبود عناصر و ویتامینها از هم تشخیص آزمایشگاهی مورد نیاز است.

 

با سپاس

مهندس آرمان رحیمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>