چه تعداد جوجه لاری می توانیم در هر مترمربع نگهداری کنیم؟

یکی از ضروریات اصلی برای حفظ سلامتی، رشد و کیفیت عمومی جوجه ها، تامین فضای کافی برای هر پرنده می‌باشد. میزان فضای در نظر گرفته شده بستگی به فاکتورهایی نظیر سن جوجه ها، نوع محل نگهداری، شرایط آب و هوایی منطقه و فصل دارد. از اینرو برای محاسبه ظرفیت تعداد جوجه بایستی بطور دقیق از ابعاد قفس یا سالن مطلع باشیم.
بطور کلی تراکم توصیه شده برای جوجه های لاری توسط مجموعه اصلاح نژاد ایران لاری بشرح زیر می‌باشد:

تعداد جوجه در واحد سطح
سن جوجه ها قطعه در هر متر مربع

هفته اول ۵۰ قطعه
هفته دوم ۴۰ قطعه
هفته سوم و چهارم ۳۰ قطعه
۱ الی ۲ ماهگی ۲۰ قطعه
۲ الی ۳ ماهگی ۱۰ قطعه
بعد از سه ماهگی ۱ الی ۲ قطعه

سیستم مرکزی بدن جوجه طیور تا سن ۲ ماهگی مانند خزندگان عمل کرده و نمیتواند با غذای مصرفی بدن خود را گرم کند لذا توصیه می شود تا این سن در شرایطی سرمای محیط قرار نگیرد. و این موضوع میتواند از رشد آنها کاسته و راندمان غذایی را کاهش دهد.
توصیه اکید می شود که بعد از سه ماهگی جوجه ها اجازه گردش در فضای باز و ترجیحا با کف خاکی و نه چندان سفت داشته باشند تا علاوه بر شکلگیری بهتر استخوانهای پا و جلوگیری از گرفتگی پا و کمر بخصوص در جوجه های بلند، از احتمال بروز میخچه یا آبسه بالشتک پا جلوگیری شود.
در سالنهای بسته طیور هیچگاه تحت در شرایط آلودگی های انگلی که از طریق خاک منتقل می شود قرار نمیگیرند در سنین پایین تر این آلودگی ها اثر بیشتری بر رشد و زنده مانی میگذارند.
در تابستان و بخصوص در واحدهایی که امکان بروز مشکلات وجود دارد بایستی تراکم جوجه ها را کمتر از جدول ذکر شده نموده و در سالنهائی که از تهویه مناسبی برخوردار نمی‌باشند بایستی دقت بیشتری نمود و تعداد جوجه بر واحد متر را در آنها را نیز کاهش داد. عرق کردن سطوح نشان دهنده تهویه ضعیف و دمای بالای محل نگهداری بوده که سریعا باید در رفع آن اقدام شود. از دیگر نشانه های گرمای زیاد له له زدن و بازکردن بالها در جوجه هاست.
در سالنهای باز براساس فصل و نوسانات درجه حرارت بایستی در تابستان از تراکم جوجه‌ریزی در سالنهای پرورش جوجه لاری کاسته و سایه بانهای دائمی در محوطه برای همه جوجه ها در نظر گرفته شود.

مهندس آرمان رحیمیان، مجموعه اصلاح نژاد ایران لاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>